Watykan – Bazylika św. Piotra cz. 2

Najważniejsze miejsce hierarchii kościelnej oraz jedna z najbardziej monumentalnych budowli na świecie. Pod bazyliką mieści się grób Świętego Piotra – Pierwszego Papieża – Zastępcy Pana Jezusa na ziemi.  Wewnątrz kościoła znajdują się dzieła tej miary, co Pieta Michała Anioła.

Z krypt dochodzi się pod fasadę bazyliki i przez ogromne drzwi wchodzi do obszernego wnętrza. Kościół jest długi na 186 metrów i mieści ok. 60 tysięcy osób. Wygląd bazyliki zawdzięczamy wspaniałym artystom takim jak: Bramant, Rafael, Peruzzi, konstruktor głównej kopuły Michał Anioł, a także Giacomo della Porta i Bernini.

Nad ołtarzem głównym wznosi się olbrzymi baldachim wykonany z brązu. zaprojektowany przez Berniniego na polecenie papieża Urbana VIII. Brąz do wykonania konfesji św. Piotra pochodzi z belkowania przedsionka rzymskiego Panteonu. Baldachim znajduje się nad głównym ołtarzem, zwanym papieskim. Jeszcze niżej znajduje się krypta z grobem Świętego Piotra.

Po wyjściu z bazyliki, naszym oczom ukazuje się widok na Plac, a z kopuły roztacza się widok na Wieczne Miasto – Rzym.   Loggia błogosławieństw na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Fasada – autorstwa Maderno – złożona jest z wielu, potężnych kolumn, pomiędzy którymi znajdują się okna. Ze środkowego tarasu, tzw. loggi błogosławieństw, Papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi (Miastu i Światu). Środkowy taras Bazyliki nazywany jest także „balkonem Habemus Papam”, bowiem z niego ogłaszane są wyniki konklawe i tu prezentowany jest nowy następca Świętego Piotra.