Historia Klasztoru Hieronimitów
Budowa klasztoru rozpoczęła w 1502 z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Do roku 1934, klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima stąd jego nazwa.
Potężny obiekt kryje wnętrza w niezwykle bogatym stylu. Klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego. Krużganki klasztorne należą do najpiękniejszych w Portugalii. Ściany, filary, balkony, portale pokryte są gęstymi reliefami z motywami zwierząt morskich: ryby, żółwie, syreny.
Najbardziej imponującym, zewnętrznym elementem budowli jest portal południowy. Centralne miejsce zajmuje figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus – Nossa Senhora de Belém com o Menino, pod której wezwaniem jest kościół. Warto przyjrzeć się wnikliwie innym rzeźbom, może uda nam się odnaleźć miedzy innymi postaci dwunastu Apostołów.
Kościół – Igreja Santa Maria de Belém
Przed przejściem przez olbrzymie drzwi, warto spojrzeć w górę, gdyż nad wejściem znajduje się misternie wyrzeźbiona szopka betlejemska. Kościół zbudowany został na planie krzyża łacińskiego, z trzema nawami tej samej wysokości. W kościele, zaraz przy wejściu po lewej stronie, znajduje się grób żeglarza Vasco da Gamy
Klasztor, podczas wielkiego trzęsienie ziemi z 1755 roku Mimo wielkiego kataklizmu, jaki nawiedził Portugalię, ocalał i do dziś możemy oglądać kościół i krużganki w stanie prawie niezmienionym.
13 grudnia 2007 roku, podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim.